www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: monta
 Mesaj Scris: 19 Ian 2010 13:48 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 40
Conectat: 6d 11h 44m 57s
GABI scrie:
daca vrei neaparat pui incearca o monta artificiala.

Montele artificiale nu sunt recomandate mai ales ca femela nu s-a montat pina acuma natural, cu atit mai mult ca nu cunoaste in ce perioada se afla femela.

Incearca zilele acestea si urmatoare si vei reusi o monta naturala.
Noteaza-ti data intrarii in calduri, (eventual data montei) in carnetul de sanatate ca astfel peste (4) 6 luni sa o urmaresti din timp si astfel sa stii exact prima zi a caldurilor.

Sus 

Mesaj Scris: 19 Ian 2010 15:20 
Neconectat
junior
junior

Conectat: 5h 59m 29s
Femela nu mai are acele scurgeri de singe daca am numarat bine cred ca astazi e a 9-a zi de calduri o sa incerc zilele urmatoare si o sa vad ce se intimpla.Desi stiam inca o data in plus m-am convins ca aici pot apela si pot primi sfaturi oricind de la persoane care stiu ce vorbesc(scriu) si care iubesc cu adevarat carpatinul.

Sus 

Mesaj Scris: 19 Ian 2010 16:19 
Neconectat
experimentat
experimentat

Conectat: 7h 17m 48s
Teoretic, dupa 9 zile de scurgeri abundente (perioada de proestru) acestea se vor reduce, dar nu vor dispare, ceea ce este si un semn al trecerii in perioada de estru ( perioada in care femela va ovula si se monteaza). Acesta perioada tine tot 9 zile, teoretic.
Spun teoretic pentru ca dintre toate animalele, cainii au cele mai mari variatii in ceea ce priveste ciclul sexual.
Referitor la monta artificiala - sustin ideea lui Gabi- nu vad nici un inconvenient in acest sens. Atat dozarea progesteronului, cat si monta artificiala sunt menite sa ne ajute in obtinerea cat mai sigura a unei gestatii normale.

Sus 

Mesaj Scris: 19 Ian 2010 16:56 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 4h 26s
Daca exista posibilitatea, adu unul dintre masculii doriti pt. monta la tine in curte, incepand de maine, si lasa-l cateva zile in preajma femelei (eu cred ca monta se va realiza desi chiar la avatar am exemplu de incredibila "incapatanare in acest domeniu", rezultatul fiind 0).
Daca nu poti, poimaine musai fugi cu ea la mascul si insista, daca nu se intampla nimic, si in urmatoarele zile.
Succes! Sigur va fi bine! :wink:

Sus 

Mesaj Scris: 08 Apr 2010 10:01 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 41
Conectat: 2h 53m 42s
dragos banu scrie:
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru promptitudine in legatura cu perioada optima s-ar putea ca eu sa ma fi grabit si acea perioada sa fie zilele astea voi vedea iar despre comportament cu un mascul se joaca dar cind acesta se suie pe ea dupa un minut doua cateaua se intoarce sa-l muste iar cu cel cel de-al doilea mascul este un pic diferita situatia acesta fiind un pic mai agresiv cred eu datorita faptului ca nu a fost scos din curte niciodata desi are 3 ani daca tin cateaua de lesa accepta sa se suie pe ea dar la fel ca la primu dupa un minut doua se intoarce sa-l muste, am uitat sa precizez coada o tine intre picioare.

buna ziua ! Va rog mult sa imi dati un raspuns cit mai urgent !!!
De vreo saptamina ( cam 5 zile cred) am observa tin cainii pe strada dupa femela mea care are 7 luni si 3 sapt. Am citit despre ciclul la femele si am urmarit cu atentie ( sta atat in curte cat si in casa) si nu am vazut deloc pete de sange.
Azi dimineata am dus-o la un hotel de caini deoarece trebuie sa plecam 3 zile si dupa 2 min cat am stat si am facut fisa la receptie am iesit si un husky era deja inciotat cu ea ... A stat cam 5 minute ... Sunt disperata!
Nu inteleg ... Daca nu am vazut deloc sange cum se poate sa stea la mascul asa in doar 2 min???
E posibil sa fie si perioade de false calduri? E posibil sa fi ramas insarcinata? Daca a durat maxim 5 min e posibil sa nu se intimple nimic? Am inteles ca montarea trebuie sa fie de 15-20 min ca sa se prinda...
Va rog sa imi dati un raspuns cat de repede ca sunt disperata !!! Nici nu vreau sa ma gindesc ce pui ar iesi dintr-un ciobanesc si un husky!!!

Sus 

Mesaj Scris: 08 Apr 2010 11:17 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 4h 26s
Dupa o astfel de intamplare nici 2 secunde nu-mi mai lasam femela la acea pensiune canina si m-as fi gandit serios chiar sa-i chem in judecata! 8)
Asteapta-te la pui (din pacate)! :wink:

Sus 

Mesaj Scris: 08 Apr 2010 11:38 
Neconectat
incepator
incepator

Corbu scrie:
Dupa o astfel de intamplare nici 2 secunde nu-mi mai lasam femela la acea pensiune canina si m-as fi gandit serios chiar sa-i chem in judecata! 8)
Asteapta-te la pui (din pacate)! :wink:

la intrarea acolo am omis sa I precizez dnului ca e posibil sa fie in calduri ... Eu vorbisem cu doamna doar la tel si tocmai povesteam cu ea despre catelusa cand sotul dnei s-a gindit sa o lase sa se joace cu un pui de husky ... Ca tot ii spusesem eu ca e jucausa.
Eu sunt totusi contrariata de faptul ca nu avea semnalmente ca Ar fi in calduri .... Nu a avut ciclu deloc ... De o saptamina ma uit mereu prin casa dupa ea si nu vad nimic ... Cum se poate sa se imperecheze daca nu e propriu-zis in calduri ???
Mi-a zis un veterinar ca e posibil sa fie perioada de dinainte caldurilor cand femelele emana un hormon si e posibil sa nu ramana insarcinata ... Eu inca sper !!!

Sus 

Mesaj Scris: 08 Apr 2010 19:20 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 32
Conectat: 5d 9h 56m 52s
Incearca cu anticonceptionale de dupa.
Nu e nici o gluma, sa stii ca exista dute la un Dr.

Sus 

Mesaj Scris: 08 Apr 2010 19:57 
Neconectat
incepator
incepator

GABI scrie:
Incearca cu anticonceptionale de dupa.
Nu e nici o gluma, sa stii ca exista dute la un Dr.

merci de raspuns.
Am sunat un veterinar si tocmai m-a anuntat ca au un produs nou care o sa ma coste 200 lei ...exact cum ai zis tu - un fel de pastila de dupa care se poate da pina la 40 zile dupa. Cu siguranta apelez la varianta asta dar am citit pe un forum ca s-ar putea face o analiza de singe din care sa aflu daca e insarcinata sau nu. Problema e ca stiu ca nici pastilele astea nu dint bune deoarece de la hormonii pe care ii contin poate face chisturi si n-as prea vrea sa I o administez decit daca sintem siguri ca a ramas.
Ma tot gindesc ca de zile bune o supraveghez si nu am vazut sa aiba deloc ciclu , nici o scurgere ...mi se pare aberant sa fie in calduri si sa nu aiba semne si sa Mai si stea la mascul. E oricum ciudat si nu inteleg nimic..

Sus 

Mesaj Scris: 08 Apr 2010 20:49 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 40
Conectat: 6d 11h 44m 57s
Daca femela a stat singura la mascul (rapid in 2 minute) inseamna ca era in calduri, se poate sa nu fi observat scurgerile, la unele femele sunt mai putin abundente, sau se ling des si astfel stapinul nu observa. Totusi la varsta de 7 luni femelele nu prea intra in calduri, cam pe la 9 luni sau dupa. Chiar daca s-a montat nu inseamna automat ca va si naste pui.Depinde de perioada in care se afla femela si de calitatea spermei.
Problema este ca daca era in perioada optima, atunci chiar si cele 5 min de acuplare sunt suficiente ca sa ramina gestanta.
Probabil nu doriti sa ramina gestanta, o sarcina la o varsta atit de mica va avea repercursiuni asupra dezvoltarii in continuare a femelei, daca veti opta pentru anticonceptionale atunci nu asteptati, actionati cat mai repede (2-3 zile de la monta). In nici un caz nu asteptati "pina la 40 de zile". O sarcina dureaza 60-63 de zile, va dati seama ca la 40 de zile puii sunt dezvoltati, asa ca trebuie sa va hotariti repede.

Sus 

[ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament